Haber

Pakistan Başbakanı, Kardeş Navaz Şerif’i Ülkeye Dönmeye Çağırdı

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, 2019’dan beri seçim kampanyasına başkanlık etmek ve dördüncü kez başbakan olmak için Londra’da bulunan ağabeyi eski Başbakan Navaz Şerif’i ülkeye geri dönmeye çağırdı.

Geo News televizyonunda yer alan habere göre, Pakistan Müslüman Birliği-Navaz Partisi’nin (PML-N) başkent İslamabad’daki merkez genel kurul toplantısına Başbakan Şerif başkanlık etti.

PML-N’nin yeniden lideri seçilen Şerif, 2019’dan beri Londra’da bulunan ağabeyi Navaz Şerif’i seçim kampanyasına liderlik etmesi ve dördüncü kez başbakan olması için Pakistan’a dönmeye davet etti.

Siyasetten ihraç için 5 yıl sınırı

Pakistan Senatosu’nda bir kişinin siyasetten yasaklanma süresinin 5 yıl ile sınırlandırılmasını öngören yasa tasarısı onaylandı.

Tasarıda Seçim Kurulu’na seçim tarihlerini belirleme yetkisi de verildi.

Söz konusu yasa tasarısı, muhalefetteki Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) ve Cemaat-i İslami Partisi’nden tepki gördü. Her iki partinin üyeleri, tasarının anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Şerif 2019’dan beri Londra’da

Panama’daki offshore hesaplarına ilişkin bilgilerin paylaşıldığı “Panama Belgeleri” skandalında adı geçen Navaz Şerif, 2017’de Anayasa Mahkemesi tarafından görevden alındı.

Tutuklama kararının ardından 10 ay tutuklu kalan Şerif, sağlık sorunları nedeniyle tedavi görmek üzere Kasım 2019’da 2 ay süreyle serbest bırakıldı.

Yargıtay, tedavi için 8 hafta cezaevinden çıkmasına izin verilen Şerif’in yurt dışında en fazla 4 hafta kalabileceğine, doktorların talebi üzerine bu sürenin uzatılabileceğine karar verdi.

Bu kararın ardından 2019 yılının Kasım ayında tedavi için İngiltere’ye giden Navaz Şerif, halen Londra’da bulunuyor.

Aralık 2020’de İslamabad Yüksek Mahkemesi, yolsuzluk davalarına katılmayan eski Başbakan Şerif’i “adaletten kaçak” ilan etti.

Navaz Şerif, 1990-1993, 1997-1999, 2013-2017 dönemlerinde üç kez başbakanlık yaptı.

10 Kasım 2022’de Navaz Şerif’e diplomatik pasaport verildi.

Hükümet yetkilileri, Şerif’in ülkeye dönüşü için yasal zeminin hazırlandığını bildirdi.

haberkorkut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu